OPETH - The Last Will And Testament
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
V říjnu už to bude dlouhých osm let, co RAMMSTEIN vydali nové album. Dlouhých osm let, během nichž se kapela věnovala vydávání kompilačních a živých nahrávek, koncertování a přemýšlení, zda vlastně ještě chce dále existovat nebo už ne. A i když si na tuhle zásadní otázku nakonec odpověděla kladně, na nové album to zatím v dohledné době nevypadá. Místo toho se naši milí východní Němci věnují tomu, co jim šlo vždy bezpochyby také velmi dobře (ne-li výtečně), totiž koncertování.
Rekordně rychle zmizelé vstupenky na nedělní koncert přiměly kapelu a pořadatele k přidání druhého koncertu následující den, jenž byl podle všeho také velmi brzo na hranici vyprodání. Kapele se tak do míst, kde se u nás stabilně daří třeba IRON MAIDEN, podařilo přilákat dvojnásobné množství diváků, což je jistě pozoruhodný počin, kterýmžto konstatováním bych ovšem zároveň nechtěl nějak podceňovat kvality RAMMSTEIN či předstírat, že si nevšímám návštěvnosti jejich živých vystoupení v okolních státech.
Čas předskakujících KURTIZÁN Z 25. AVENUE jsem strávil na cestě k vršovickému stadiónu, neb jednak kapelu pamatuji už jen z dob, kdy v ní ještě působili Simon a Viking, a jednak se mi nechtělo se v nezvykle horkém jarním dni ještě dlouho před vykopnutím hlavní hvězdy připékat na ploše slávistického svatostánku. A jelikož RAMMSTEIN nakonec udeřili až deset minut před půl devátou, mělo tohle plánování svou logiku.
Věčná škoda, že začátek koncertu nepočkal až na tmu, protože ta by jistě dala četným pyrotechnickým efektům a ohňovým představením německé šestky daleko lépe vyznít. Takto proběhla většina ohňostrojů proti ještě stále modrému nebi, takže k celkovému dojmu leccos chybělo, to zkrátka bylo znát. A protože se RAMMSTEIN rovněž zrovna nepřetrhli v délce celého předvedeného setu (koncert se dostal na hodinu a půl hraní včetně všech tří závěrečných přídavků), byl jsem při závěrečném hodnocení svých dojmů raději poněkud opatrnější.
Aby nedošlo ke zmýlené, Till Lindemann a spol. hráli a zapalovali poctivě, o tom žádná. Úvodní scéna, při níž byli po odpočítání spuštěni oba kytaristé, tedy Richard Z. Kruspe a Paul H. Landers, na dvou železných konstrukcích dolů na pódium za zvuků nové skladby „Ramm 4“ (jejíž text je složen výhradně z názvů skladeb Němců), byla přímo dechberoucí. Do toho extravagantní zpěvák se svými koženými modely a perfektní, řízný zvuk, to všechno bylo jako ze scénáře pro ideální industriálně/metalový koncert. Člověk také musel mezi jiným ocenit i téměř reálné odpálení se Tilla Lindemanna coby arabského atentátníka na konci skladby „Zerstören“, neustále do rytmu šlapajícího klávesistu Christiana Lorenze, jenž si zatím účelem na pódium nechal zavést běžecký pás, anebo třeba ten prostý fakt, že jediným zvoláním směrem k publiku bylo Lindemannovo „ruce nahoru“ ve skladbě „Ich will“, jinak se kapela komunikaci vyhýbala a do značné části tím umocňovala dojem ze svého vystoupení.
Jen kdyby zkrátka ještě počkala na tmu a zahrála o nějakou tu půlhodinku déle (kde zůstaly kusy jako „Benzin“, „Pussy“, „Mutter“ či „Ohne Dich“, ptám se?), bylo by to z mé strany nejspíš bez pochybností. Takhle však nějaké zůstaly viset ve vzduchu, byť je samozřejmě jasné – a také to chci zdůraznit – že shlédnout podobně originální metalově/pyrotechnické divadlo s visačku RAMMSTEIN vždy znamená, že pozitiva nakonec převáží. Tedy alespoň v neděli v Edenu to tak platilo.
Setlist: Ramm 4, Reise, Reise, Hallelujah, Zerstören, Keine Lust, Feuer frei!, Seemann, Ich tu dir weh, Du riechst so gut, Mein Herz brennt, Links 2-3-4, Ich will, Du hast, Stripped, Sonne, Amerika, Engel
Foto pouze ilustrační.
Zeit (2022)
Rammstein (2019)
Rammstein: Paris (live) (2017)
Liebe Ist Fur Alle Da (2009)
Völkerball (live) (2006)
Rosenrot (2005)
Reise, Reise (2004)
Pinkpop 2002 (live) (2002)
Mutter (2001)
Live Aus Berlin (live) (1999)
Sehnsucht (1997)
Herzeleid (1995)
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.